Tugendhat

Letos se v Brně objeví několik nových turistických atrakcí a pomyslnou třešničkou  bude zpřístupnění vily Tugendhat.

29. února 2012 bude slavnostně po dvouleté rekonstrukci otevřena vila Tugendhat. Na tomto slavnostním otevření by měl být i prezident Václav Klaus. Václav Klaus se vrací do vily Tugendhat po deseti letech, kdy zde v roce 1992, podepsal s tehdejším slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem smlouvu o rozdělení Československa. (Bohužel dle posledních zpráv s ohledem na stávku studentů pan prezident na otevření nepřijede)

V roce 1928 navrhl tuto vilu pro manžele Gretu a Frize Tugendhatovy,  architekt Ludwig Mies van der Rohe (29.3.1886 Cáchy – 17.8.1969 Chicago).

Stavba byla realizována za autorova dozoru v letech 1929 – 1930 brněnskou stavební firmou Artura a Mořice Eislerových a dalšími domácími i zahraničními firmami.

Vila je funkčně rozdělena na tři části, které tvoří samostatné jednotky: společenskou, obytnou a technickou.

Suterén – zde se nacházejí užitkové prostory, sloužící k hospodářskému a technickému provozu domu.

Druhé podlaží – převážně ho vyplňuje hlavní obytný a společenský prostor se zimní zahradou. Druhou část podlaží tvoří zázemí – kuchyně s přípravnou jídel, jídelním výtahem, komorami a místnostmi pro služební personál.

Třetí podlaží – zahrnuje nenápadný vstup z ulice Černopolní a přes halu ložnice rodičů a dětské pokoje, koupelny a šatny.

Mies van der Rohe navrhl i vybavení interiéru vily.

Pozemek na stavbu vily dostala Greta od svého otce, neboť pozemek byl součástí tzv. Löw-Beerovy vily. Secesní vilu na ulici Drobného 22 koupil Gretin otec Alfred Löw- Beer v roce 1913. Součástí domu byl rozlehlý pozemek s vinohradem a zahradou, který stoupal až k ulici Černopolní. Löw- Beerovi patřili k rozvětvené židovsko-německé rodině průmyslníků, kteří se na Moravě usídili už v 17. století. Na území rakouské monarchie vlastnili a provozovali řadu textilních továren, cukrovarů a cementáren.

Mapa Brna z roku 1914. Low-Beerova vila na ulici Drobného(žlutá šipka), parcela pro vilu Tugendhat z ulice Černopolní(bílá šipka).

Tugendhatovi neměli vlastní podniky, ale byli spolumajiteli brněnských vlnařských továren Feldhendler & Co. a Max Kohn, a již po několikátou generaci se věnovali obchodu se suknem.

Pro veřejnost se vila Tugendhat otevře až 6. března. Prohlídka obytných prostor trvá hodinu a vstupné činí 300,-kč, snížené 180 korun. Technický okruh, kde návštěvníci  uvidí mimo jiné i kotelnu,prádelnu, fotokomoru nebo trezor na kožichy, stojí 350,-kč a snížené 210 korun.

Byl jsem mezi posledními návštěvníky před uzavřením vily Tugendhat kvůli následné rekonstrukci, velice mě zajímá její oprava do původního stavu.

Ještě upozorňuji dámy na vysokých lodičkách pozor! Podlaha je opatřena staronovým bílým linoleem. Musely byste se zout a nasadit si návleky na holá chodidla.

Níže přikládám pár fotek z doby před rekonstrukcí.

Pěkný den.

Design © 2011 Handmade Dreams
Přihlásit se