Doba ledová je doba ledová

tento slogan určitě znají všechny děti – z večerníčku „Mach a Šebestová“.

Věrné modely čtvrtohorních zvířat jsou vystaveny v pasážích brněnské Olympie od čtvrtka 12. ledna do neděle 12. února. Do Olympie totiž zavítala úspěšná výstava čtvrtohorních zvířat Giganti – Doba ledová.Při procházce pasážemi centra uvidíte známá zvířata, jako je mamut nebo šavlozubec, čekají na Vás ale také méně známé druhy, například obří pásovec nebo jihoamerický pozemní lenochod, jehož některé exempláře dosahovaly velikosti dnešních slonů. Víte, že chrup tohoto pásovce – glyptodonta – je podobně jako u ostatních chudozubých (mravenečníci, lenochodi) tvořen kolíkovitými, stále dorůstajícími zuby, které postrádají sklovinu a jsou tvořeny zvláštním dvouvrstevným dentinem? Že stoličky glyptodontů jsou až 20 cm dlouhé a 5 cm široké? Tyto a další zajímavé informace se dovíte při návštěvě této výstavy. Vystaveno je celkem šest věrných modelů vyhynulých obrů, všechny ve scenériích imitujících tehdejší životní prostředí. Například prehistorický veledaněk Megaloceros je zachycen ve scéně s hyenami, mamut zase v bojové pozici.

Výstava Giganti – Doba ledová Vám poskytne ojedinělou možnost poznat  druhy, které v době ledové provázely člověka, poznat nejen jejich podobu a ohromující velikost, ale také způsob jejich života.
Jsou zde zastoupeny druhy, které vyhynuly před 10 tisíci lety vlivem klimatických změn, ale i druhy které vyhubil až pozdější nešetrný přístup člověka.
Původní výstavu v Plzni vidělo 45 tisíc návštěvníků. Poté modely zvířat cestovaly až do Jižní Ameriky a nyní dorazily do centra Olympia v Brně.

Zvířata vystavená v Olympii Brno

  • Mamut v bojové pozici
  • Nosorožec srstnatý (Coelodonta antiquitatis)
  • Bojová scéna veledaňka (Megaloceros) s hyenami
  • Skákající šavlozubý tygr
  • Obří pásovec
  • Lenochod (Megatherium)
  • Severoamerický velebobr (Castoroides ohioensis)

Olympia připravila společně s výstavou i tipovací soutěž. Tipněte si kolik kilogramů váží socha mamuta v bojové pozici. (Hraje se o 5 víkendových zájezdů na hory pro celou rodinu do italských Dolomit od společnosti CK Fischer.)
Přeji všem, kdo se zůčastní soutěže dobrý odhad.

Pěkný den.


Design © 2011 Handmade Dreams
Přihlásit se